Koçluk

Yaşam koçluğu bugun olduğunuz yerden olmak istediğiniz yere en hızlı ve en kolay şekilde gitmenizi sağlayan teknikler bütünüdür. Bir yaşam koçu ile çalıştığınızda kariyer, ilişkiler,sağlık,para gibi alanlarda hedeflerinize daha kolay ve daha hızlı şekilde ulaşabilirsiniz. Danışanlar genelde bu hayat alanlarında aşağıdaki üç gruptan birine dahildirler.

 

1.Ne istediğimi bilmiyorum

2. Ne istediğimi biliyorum fakat buna nasıl ulaşacağımı bilmiyorum

3.Ne istediğimi biliyorum ve buna nasıl ulaşacağımı da biliyorum fakat bi şeyler beni geri çekiyor ve engelliyor

 

Koçluğun temel prensibi, insanlar kendileri için en doğru hedefi bilirler ve gerekli kaynaklara aslında içsel olarak sahiptirlerdir. Aile, Anne baba, öğretmenler, terapistler , arkadaşlar size tavsiye verirken kendi bilinçaltı yapıları ve değer yargıları doğrultusunda tavsiyelerde ve telkinlerde bulunurlar. Aslolan sizin için doğru ve güzel olan şeyleri başarmanız ve bu konuda desteklenmenizdir. Bu açıdan yaşam koçluğu tavsiye vermekten oldukça ötedir.

 

Hayatta takıldığınız ve sizi engelleyen noktalar bilinç düzeyinin oldukça altında bilinçaltı zihninizde yatıyor olabilir. Bu yüzden defalarca sorgulamanıza rağmen bir kedinin kuyruğu etafında sürekli dönerse yorulacağı gibi yoruluyor olabilirsiniz.Koçluk teknikleri aynı zamanda kişileri bu sıkışmışlık ve çaresizlikten çıkarmak için farklı perspektiflerden baktırma ve içindeki doğrulara ulaşma ve sorunların kökeninde yatan bilinçaltı sebepleri düzeltmeyi de içerir.

 

Ne istediğinizi belirledikten sonra yaşam koçu bunu nasıl başarabileceğiniz konusunda sizinle beraber çalışır ve akabinde somut olarak harekete geçmenizi bekler. Kendinizi en iyi siz tanırsınız ve nerede yardıma ihtiyacınız olacağını en iyi siz bilirsiniz. Bu aşamada iyi bir yaşam koçu, hedefinize ulaşmak için gerçekçi ve güçlü adımları sizinle beraber bulur ve sizi aynı zamanda motive eder ve hedefe sabitler. İçsel kaynaklarınızı farketmenizi sağlar, hala ihtiyaç duyduğunuz kaynakları farketmenizi sağlar ve ulaşmanızı kolaylaştırır.

 

Ve işler her zaman beklediğiniz gibi gitmeyeceği için yaşam koçunuz, hedef rotasından çıkacak kadar kendinizi kötü hissettiğinizde duruma hızlıca müdahele eder ve sizi tekrar hedefe sabitler.

 

Belkide bu yazıyı okuyan siz  yeni bir hayatın bir adım ötesindesinizdir.