Reiki Nedir?

 

REİKİ NEDİR, NASIL YAPILIR

Reiki, her yerde var olan,  ruhsal yaşam enerjisi anlamına gelmektedir. Sözcük anlamı, Japonca’da, “Evrensel Yaşam Enerjisi” anlamına gelmektedir. 1900'lü yılların başında Mikao Usui tarafından çok eski olan şifa yönteminin araştırılmasıyla ortaya çıkmıştır. Reikinin tarihi çok daha eski olmasına rağmen bu bilginin günümüze ulaşmasındaki en önemli kişi bu konuyu derinlemesine araştıran Mikao Usui’dir.  Reiki, akan enerji vasıtasıyla şifalanma sürecini hızlandırıyor ve daha sağlamlaştırıyordu; ama kesinlikle tıbba alternatif değildi. Tıpla birlikte kullanıldığında da harika sonuçlar yaratıyordu; zaten bunun yüzden de “tamamlayıcı tıp” olarak tanımlanıyordu.
Reiki herhangi bir din yada inanç şekli değildir her inanca sahip insan tarafından kolaylıkla uygulanabilir. Reiki tıbbı reddetmez aksine tıbbi tedaviye destek olma işlevindedir. Hastaların mutlaka tıbbi tedavi görmesi gerektiğini savunan reiki uygulayıcıları reikinin faydalarını tüm dünyanın daha iyi görmesini sağlamışlardır.
Reikinin hiç bir zararı yada yan etkisi yoktur, zamanla unutulmaz ve etkisi kaybolmaz. Bir çok hastalıkta tıbbi tedaviyi tamamlar, zihinsel ve bedensel gerginliklerden kurtulmayı sağlar, ilaçların yan etkisini azaltır ,yorgunlukları giderir, bağımlıklardan kurtulmaya yardım eder kısaca pozitif enerjiyi arttırma ve kişisel gelişim anlamında önemli pozitif etkiler yapar. Reiki’yi duyduğunuzda aklınıza ilk ne geliyor? Orta yaş ve üstü bazı “uçuk-kaçık” teyzelerin dilinden düşmeyen ve ne olduğunu pek de merak etmediğiniz bir kavram mı; yoksa bir ünlümüz “Ben de Reiki gönderiyorum, hatta yan komşuma bile” dediğinde, onunla dalga geçip “O zaman ben de popomdan gönderirim” diyen şovmen mi; ya da “Reikiciler, yogacılar, meditasyoncular…” diye sınıflandırılan, böyle acayip şeylerle uğraşan tipler mi? Maalesef Reiki denildiğinde, akla gelen ilk çağrışımların çoğu olumsuz ve bu durum, hayatınızı değiştirebilecek binlerce yıllık bir öğretiye önyargılı yaklaşıp; onu hiç merak bile etmemenize neden oluyor. Hiç de haksız değilsiniz aslında; ben de Reiki ile ilk tanıştığımda bu durumdan muzdarip olup, ondan uzun süre uzak durmuştum.Reiki bugün dünyada yaklaşık iki milyon kişi tarafından uygulanmaktadır ve bu sayı her geçen gün artmaktadır. Dünyada bir çok hastane reiki uygulamayı bütünleyici kabul etmekte ve reikiyle ilgili çalışmalara önem vermektedir. Reiki uygulayıcılarda sezgileri güçlendirir, ruhsal farkındalığın artmasını sağlar. Reiki evrensel bir enerjidir ve hiç bir kişinin tekelinde değildir. Reiki ile herkes kendinin şifacısı olabilir.Kanji Japonca’sı olan iki kelimeden oluşur. Rei: her yerde var olan – Ki: ruhsal yaşam enerjisi demektir. Tam sözlük anlamı olarak çevirdiğimizde “her yerde varolan ruhsal yaşam enerjisi” demektir.   
Reiki üstatlarından bayan  Takata “Evrensel Yaşam Enerjisi” olarak tercüme etmiştir. Çoğunluğun kabul ettiği tanım budur.                                   
 
Reiki, doğası gereği ruhsal bir çalışma olmasına rağmen, hiçbir dine ya da inanca bağlı değildir. Uygulaması çok güçlü olan ruhsal bir deneyimdir. Aynı zamanda, uygulayıcılarda psişik duyuları güçlendirir, ruhsal farkındalığın artmasını sağlar.      

Reiki, Tıbba alternatif midir?

Reiki 1. Aşama kursundan çıktıktan sonra yaşayacağım bir deneyim, Reiki’nin tıpla ilişkisini bana çok net öğretecekti. Yine bir halı saha maçında top, parmağıma gelmiş ve ciddi biçimde zedelemişti. Ben de her derde devadır diyerek elime durmadan Reiki vermiştim. Acısı çok azalmıştı, ama günler ilerledikçe parmağım hafif yamuk biçimde kalmıştı. Sonradan anladım ki benim o anda yapmam gereken parmağımı önce buza koymak, sonra doktora gidip atele aldırmak ve iyileşme devresinde Reiki yapmaktı. Bu şekilde parmağım gayet hızlı biçimde düzelecekti. Ama ben tıbba aldırmayıp, Reiki’ye yüklenince parmağı o şekilde kaynatmıştım.

Reiki, akan enerji vasıtasıyla şifalanma sürecini hızlandırıyor ve daha sağlamlaştırıyordu; ama kesinlikle tıbba alternatif değildi. Tıpla birlikte kullanıldığında da harika sonuçlar yaratıyordu; zaten bunun yüzden de “tamamlayıcı tıp” olarak tanımlanıyordu. Şifalandırılması gereken her ne sorun varsa, Reiki’yi kullanabiliyordunuz; ama doktorunuza gitmeyi ihmal etmeyerek. Hatta ABD’deki bazı hastaneler, hastalarının iyileşme süreçlerinde destek olması açısından Reiki destek birimleri bile bulunduruyorlardı.
 
2. aşamasında daha derin mental çalışmalar yapabilir ve enerjiyi uzağa aktarabilirsiniz. Burada Reiki’nin sembolleri vardır. Bu sembollerle nasıl çalışılacağı öğretilir. Bu aşama, 1. aşamadan üç ay sonra verilir.
 

Bu makale şu konularla ilgili olabilir : Reiki İzmir - Reiki Master İzmir - Reiki Karşıyaka - Reiki Master Karşıyaka - Reiki İzmir - Reiki Master İzmir -

Yorumlar