NLP Neuro Linguistik Programlama

NLP (NÖRO LİNGUİSTİK PROGRAMLAMA) Nedir
Nöro: Yaşamdaki deneyimlerimizin beş duyumuz aracılığı ile algılanması ve işlenmesi. 
Linguistik: Sözlü ve sözsüz iletişim ve davranışlarımız aracılığı ile düşüncelerimizi yansıtma tarzımız. 
Programlama: Zihnimizin iç programlarını kullanarak düşüncelerimizi ve iletişimimizi belirlediğimiz ve arzuladığımız hedeflere ulaşacak şekilde düzenlemek.
Mükemmel performans ile ortalama performans arasındaki farkı yaratan fark nedir?
NLP, 1970'li yılların başında matematikçi Richard Bandler ve dilbilimci John Grinder'ın belirli becerilere sahip olan insanlar ile bu becerilerde mükemmeleşmiş insanlar arasındaki farklılıkları ortaya koyma çalışmalarıyla Kaliforniya'da doğmuştur. Kendilerine sordukları soru şuydu; "Herhangi bir uzmanlık becerisine sahip bir kişi ile, aynı beceriye sahip olmasına karşın konusunda daha üstün olan birisi arasındaki farkın nedeni nedir?"
Bandler ve Grinder, mükemmel performansa sahip insanları modellemiş ve bu performansa diğer insanların da ulaşabilmeleri için gerekli teknikleri oluşturmuşlardır.
İş dünyasında ağırlıklı olarak Robert Dilts ve John La Valle önderliğinde ilerleyen NLP, şirket çalışanlarının performanslarını artırmalarına önemli ölçüde destek vermesiyle şirketler tarafından tercih edilmektedir.
NLP, mükemmellik ve kaliteyi inceler. Göze çarpan kişi ve organizasyonların bu göz alıcı sonuçları nasıl elde ettiklerini araştırır. Bu metotlar diğer insanların da aynı ya da benzer sonuçlara ulaşmaları için onlara öğretilebilir. Bu sürece modelleme adı verilmektedir.
NLP, modelleme yapmak için öznel deneyimlerimizi nasıl yapılandırdığımızı, değerlerimiz ve inançlarımızın neler olduğunu ve duygularımızı nasıl yarattığımızı araştırır. Deneyimlerimizin sonucunda iç dünyamızı nasıl yapılandırdığımızı ve ona nasıl anlam yüklediğimizi inceler. Hiçbir olay kendi içerisinde bir anlam taşımaz, ona anlamı biz veririz ve farklı insanlar aynı olaya farklı anlamlar yükleyebilirler. NLP, içimizdeki deneyimi araştırır.
NLP en iyi iletişimcileri incelemiş ve insan iletişimindeki sistemsel yapıyı kurmuştur. Mükemmel insanları modelleme yolu ile pratik araç ve metotlar geliştirmiştir. Bu araçlar iş dünyasında, işe alma, eğitim, satış, müzakere ve yönetimde; iş dünyası dışında ise eğitim, hukuk ve spor alanlarında kullanılmaktadır. Bununla birlikte NLP sadece teknik ve araçlardan ibaret değildir. NLP, merak, keşif ve eğlence çerçevesi üzerine kurulu bir düşünme biçimidir.
NLP, tam anlamıyla uyumlu bir ilişkinin nasıl kurulup sürdürülebileceği konusunda yol gösterir. Bu nedenle kişi öncelikle kendine şu soruları sormalıdır;
Gerçekleştirmek istediğim şey nedir?
Mesajımı iletmenin en iyi yolu nedir?
Değişmek, yaşamımızın akışını değiştirmek cesaret isteyen bir iştir, şu ana kadar yaptıklarımızdan vazgeçerek yeni ufuklara yelken açmak ancak gözü pek insanların işidir.
Eğer gerçekten değişmek istiyorsak ben olmaktan vazgeçip başka birisi olmaya hazır olmalıyız,eğer buna hazır değil isek hemen NLP ile ilgilenmeyi bırakmalıyız.
Bu güne kadar yaptığımız şeyleri yaparsak aynı sonuçları alırız, farklı sonuçlar almak istiyorsak farklı şeyler yapmalıyız, bu da şu an olduğumuzdan farklı birisi olmamızı gerektiriyor.
NLP becerilerine sahip olduğunuzda,
Eğer anne-baba iseniz, çocuklarınıza şimdikinden daha iyi bir yetişme ortamı hazırlayabilir, onlarla şimdikinden daha iyi bir etkileşim sürecine girebilir, anne ve babalık gibi önemli rolü daha zevkli bir hale getirebilirsiniz.
 
Eğer öğretmenseniz, işiniz insanları eğitmek ise, öğrencilerinize ve diğer insanlara bilinçaltının doğal gücünden yararlanarak daha etkili öğrenme fırsatları sunabilirsiniz.
 
Sunumlar yapan bir kişiyseniz, dinleyicilerinizi en derinden etkileme becerilerine sahip olabilirsiniz.
 
Eğer insan sağlığı ile ilgili bir işiniz varsa, şifa yollarının sizden açıldığını keşfedebilir, iyileştirme sürecinizi şimdikinden daha anlamlı ve daha etkili bir hale getirebilirsiniz.
 
Danışmansanız, uzmanlığınızı pekiştirebilir, şimdikinden daha çok tercih edilen, aranan bir kişi olabilirsiniz.
 
İşiniz satış ve pazarlama ile ilgiliyse, müşterilerinizin satın alma stratejilerine göre satış yapabilirsiniz. İkna gücünüz şimdikinden daha iyi olabilir.
 
Yöneticiyseniz, kişisel performansınızı, istediğiniz anda istediğiniz düzeye çıkarabilir, ekibinizle şimdikinden çok daha iyi işler çıkarabilirsiniz.
  
İletişim sektöründenseniz, vücut dilinizi, sesinizin tonunu, en yüksek kapasitede kullanabileceksiniz ve çok kısa sürede istediği sonucu alabilen bir iletişim uzmanı olacaksınız.
 
NLP’ yi meslek edinmek istiyorsanız, iyi dizayn edilmiş ve alanında yeterliliğini kanıtlamış uzman eğitmenlerimizle NLP konusunda siz de profesyonel olabilirsiniz.
 
 
Hangi işi yapıyor olursanız olun, NLP ile şimdikinden daha mutlu, başarılı ve sağlıklı olabilirsiniz. Yaşamınızda daha etkili olabilirsiniz, daha çok kazanabilir, aranan bir kişi olabilirsiniz.
 
 
Eğitim
Sınavlara normal kaygı ve stres düzeyinde hazırlanma,
Sınav anında bilgileri kolaylıklar hatırlama (Üniversite sınavları vb..),
Ders çalışma ve öğrenme alışkanlıklarının daha etkili olanlarla değiştirilmesi,
Daha kalıcı ve daha hızlı öğrenme,
Öğrenenleri veya dinleyicileri bilinçaltı düzeyde etkilemenin sırları,
Bilinçaltı öğrenmeyi ve öğretmeyi kolaylaştırmak,
Anlamayı hızlandırmanın etkili yöntemleri,
Öğrenmenin önündeki engelleri kaldırmak,
Öğrencilerin geçmişten gelen öğrenim engellerini kaldırmak,
Etkin öğrenen kişileri modelleme,
4 öğrenme stili ve eğitim planlaması (4MAT sistemi),
 
Kişisel Gelişim
Bireysel değişim becerilerinin kazanılması, istekleri davranışa dönüştürme becerileri kazanma,
Motivasyon, karar verme ve iletişim becerilerinin geliştirilmesi,
Fikirlerin açıkça ve gerektiğinde ortaya konması,
İstendik davranış değişimi,
İstemediğimiz davranışlardan kurtulma,
Mevcut olmayan davranışların kazanılması,
Bağımlılıkların terk edilmesi
Genellemesiz ve stressiz bir yaşam,
Motivasyon,
Yeme – içme alışkanlıklarının değiştirilmesi,
Moral gerektiren tüm durumlar,
İç çatışmaların yok edilmesi ve iç barışın sağlanması,
 
Terapi (Tüm psikolojik rahatsızlıklara destek olarak ilgili uzman sağlık personeli tarafından)
Depresyon,
Sosyal fobiler vb.
Kişilik bozuklukları,
 
İş dünyası
NLP ile Liderlik,
NLP ile Satış ve Pazarlama stratejileri,
Takım iletişimi ve takım ruhunun yükselmesi,
Çalışanlarla etkili iletişim,
Hedef belirme, stratejik plan hazırlama
Sorun çözme ve etkin kararlar verme, karar stratejileri,
Bir bütün olarak öğrenen organizasyonların geliştirilmesi,
Duruma göre strateji geliştirme ve strateji kullanmak,
Motivasyon stratejileri,
Doğru kararların modellenmesi,
Başarılı yöneticilerin modellenmesi,
Yönetim, satış, pazarlama konusunda ikna kalıpları,
Bilinçaltı satış, ikna ve prezantasyon teknikleri,
Kurumsal -iç koçluk

Bu makale şu konularla ilgili olabilir : NLP İzmir - NLP Karşıyaka - Neuro Linguistik Programlama - NLP Karşıyaka - NLP İzmir -

Yorumlar